Mounukhion

Total votes: 4049

Oribasios

 

Delphinia (Δελφίνεια )

na cześć Apollona Deliniosa

Święto o charakterze pokutnym. Wywodzi się z wierzenia iż na początku miesiąca Apollo przechodził przez wąwóz Parnasu do Delf i zaczynał walkę z [smokiem] Definem. Skoro uzyskał tak charakter Boga gniewnego - należało go przebłagać.

W Atenach siedmu chłopców i siedem dziewcząt niosła gałązki oliwne związane białą wełną (zwaną ἱκετηρία), do Delphinium.

Źródło: Smith, Dictionary of Greek and Roman Antiquities


Po przeprowadzeniu losowania Tezeusz zabrał wybraną młodzież z prytanejonu i przeszedł do świątyni Apollona Deliniosa, gdzie złożył za nich boggu gałązkę błagalną. A była to gałązka ze świętego drzewa oliwnego owienięta białą wełną.
(Plut. Thes.18).

 

Mounukhia (Μουνύχια)

festival na cześć Artemidy

Święto na cześć Artemidy Bogini Księżyca i Pani Zwierzyny. przechodziła procesja ludzi niosących małe okrągłe ciasteczka Amphiphontes (oświetlające-wszystko-w-krąg), w których zatknięte były dadia (małe lampki/pochdnie). Ofiarowywano je Artemidzie. Niektórzy powiadają, że ciasteczka zwane są Amphiphon, co może znaczyć także „Świecące Podwójnym Światłem”, dlatego, że są ofiarowywane, w czasie, gdy są widoczne zarówno Słońce jak i Księżyc. W starożytności składano w ofierze kozę. Był to także właściwy czas Arkteia (odgrywania Niedźwiedzicy). Arktoi (niedźwiedzice) to młode dziewczęta (w wieku ok 10 lat), które tańczyły nago albo w którkich szafranowych chitonach uwieńczone koronami z liści na włosach i niosące pochodnie lub gałązki

Źródło: www

 

Olumpeia

Święto na cześć Olimpijskiego Zeusa