Poganami są wszyscy, którzy potakują życiu, dla których Bóg jest wyrazem na wielkie Tak, potwierdzające wszystkie rzeczy. [Nietzsche]
Gamelion
Karty podstawowe
Oribasios
Lenaia
Święto na cześć Dionizosa
Lenaje były związane z okresem tłoczenia wina: po złożeniu ofiar przy najstarszej świątyni w Atenach, zwanej Lenajon, odbywało się uroczyste tłoczenie wina i próbowanie świeżego napoju. Ulicami wiosek i miast przeciągały wesołe pochody, w Atenach odbywały się uczty urządzane na koszt państwa. W 440 r. p.n.e. wprowadzono do programu uroczystości w Atenach wystawianie komedii, a w roku 420/419 włączono także tragedie.
Źródło: L. Winniczuk, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu.
Śpiewano wówczas pieśń o sparagmos Dionizosa (Rozerwaniu go przez Tytanów)
Źródło: W. Lengauer, Religijność starożytnych Greków.
Było okazją do konkursów komediowych, do procesji (pompe) i składania ofiary, i wreszcie do kosmosu, radosnego, hałaśliwego orszaku złożonego z przebranych postaci.
Źródło: L. B. Zaidman, Grecy i ich Bogowie.
W czasie procesji Daidykhos (niosący pochodnię) mówił "Wzywajcie Boga" a celebransi odpowiadali: "Syn Semele, Iakkhos, Dawca Bogactwa!" O północy pochód przebierańców niosących olbrzymie gałązki kopru (symbol Dionizosa), kastanedy, tamburyna, flety i pochodnie zaczynał całonocny ekstatyczny taniec, po którym uwieńczano girlandą symbolizujący Dionizosa słup ubrany w męską tunikę z przytwierdzoną maską. Pod nim stąły dwie stągwie (stamnoi) z winem, z którego tancerze czerpali przy pomocy pucharu (kantharos).
Źródło: www
Theogamia
obchody świętego małżeństwa Zeusa i Hery
Gamelion był zwyczajowym miesiącem zaślubin. Obchodzono wówczas Hieros Gamos (święte małżeństwo) Zeusa i Hery. Święto rozumiano jako zwiastun wiosny i nowego początku.
Źródło: www