Sumbel

Total votes: 3211

Viking

Kolejnym ważnym rytuałem w Asatru jest sumbel. Jest to święto rytualnego picia podczas którego możemy zacieśniać związki z naszą Rodziną oraz dzięki któremu oddajemy cześć naszym Bogom, dawnym bohaterom i przodkom( nie jest to jednak ofiara w sensie Blot) sumbel jest też doskonałą okazją do składania przysiąg i zawierania nowych postanowień oraz zobowiązań. Liczne dzieła pisane takie jak poemat o Beowulfie czy saga o Njalu przekazują nam informacje na temat tego rytuału oraz jego znaczenia. Istnieje kilka rodzajów rytuału sumbel lecz w każdym z nich pierwszy toast powinien wznosić Gothi/Gythia lub najstarszy i najbardziej doświadczony( najlepiej znający Asatru) członek zgromadzenia. W wypadku gdy sumbel odbywa się wewnątrz rodziny połączonej więzami krwi lub małżeństwa pierwszy toast będzie należał do głowy rodziny.

Pierwszym rodzajem rytuału sumbel jest minne-sumbel (pamięć) składający się z trzech toastów(trzech kolejek rozpoczynanych przez prowadzącego rytuał). Pierwszy toast jest poświęcony Bogom i Boginiom( jest to bardzo ogólne określenie gdyż wszystko zależy od okoliczności i czasu w jakim odprawiany jest Sumbel, w dniu poświęconym Odynowi nie koniecznie będziemy wznosić toasty na cześć Freya), drugi Bohaterom i Przodkom trzeci zaś naszym przysięgą i obietnicą lub dokonanym czynom. Kolejnym rodzajem Sumbel w którym również wznosi się trzy toasty jest rytuał wiążący przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Tutaj pierwszy toast zwykle poświęcamy naszemu pierwszemu rytuałowi w Asatru (nadanie imienia lub przyjęcie Asatru jeśli wychowywaliśmy się w innej religii), drugi dotyczy czasu obecnego, związku z naszą Rodziną i innych wydarzeń które są dla nas ważne. Trzeci toast jest natomiast poświęcony przyszłości, naszym planom, marzeniom i przysięgą( jest to najlepszy czas na składanie przyrzeczeń i postanowień). Inny rodzaj tego rytuału może odbywać się w przypadku rytuałów przejścia takich jak ślub, nadanie imienia czy przyjęcie Asatru. Dla przykładu gdy ktoś przyjmuje Asatru i wstępuje do Rodziny sumbel może przyjąć formę dziewięciu toastów (każdy poświęcony jednej cnocie Asatru). Podczas ślubu ( który jest rodzajem błogosławieństwa i związania ze sobą losu małżonków) można odprawić sumbel w którym każda z trzech kolejek będzie poświęcona konkretnemu Bogu lub po prostu Bogom, Bohaterom i Przodkom oraz zebranym członkom Rodziny. Istnieje tu zawsze duża dowolność tak jak podczas rytuału podczas którego liczba toastów nie jest sprecyzowana i panuje bardzo duża dowolność i swoboda. Takie święto może zostać zorganizowane np. z powodu jakiegoś sukcesu zawodowego, ukończenia studiów czy innych wydarzeń o podobnym znaczeniu.

Ostatni rodzaj sumbel który chciałbym opisać jest bardzo skrócony i zwykle odbywa się w niewielkim gronie. Składa się on jedynie z dwóch toastów (pierwszy poświęcony Bogom/Boginiom drugi natomiast dowolnej tematyce) i jest odpowiedni gdy nie mamy czasu na zorganizowanie uczty a spotykamy starych przyjaciół( i dla przykładu możemy sobie pozwolić na wypicie jedynie po jednym piwie) lub w innych podobnych sytuacjach. Jest to dobry sposób na okazanie pamięci i szacunku naszym Bogom nawet w chwili gdy po prostu spotkamy się na piwie. Mimo że nie jest to w żaden sposób nakazane ja zawsze staram się pierwsze łyki alkoholu który pije poświęcić na toast za Bogów, Bohaterów i Przodków i jest to też w jakimś sensie forma sumbel, najbardziej pasująca do tej ostatniej którą opisałem.

Wszelkiego rodzaju przemówienia, pieśni i przysięgi są podczas sumbel jak najbardziej wskazane należy jednak pamiętać aby były zgodne z tematyką danego toastu, nikt nie będzie przecież recytował pieśni na temat bitwy pod grunwaldem w chwili gdy kolejka jest poświęcona Thorowi, nawet jeśli sumbel odbywa się w rocznice tego wydarzenia. Z szacunku nie powinno się też nikomu przerywać ani zakłócać w żaden sposób czyjegoś przemówienia. Sumbel bez przeszkód może być łączony z rytuałem blot, wtedy jeśli jest obie części są sprawnie zorganizowane łączą się w jedno święto a biesiada pitna będąca częścią blot zamienia się właśnie w sumbel.