Thor

Total votes: 2934

Viking

Charakterystyka Thora

Thor - Bóg burzy, piorunów, sił witalnych, urodzaju a także pośrednio małżeństwa i ogniska domowego (czwartek „dzień Thora” jest uznawany za najlepszy dzień do ślubu), obrońca Asgard i najsilniejszy wojownik ze wszystkich Asów. Thor jest patronem herosów i zwykłych prostych wojowników, o wiele mniej tajemniczym i bliższym zwykłym ludziom niż jego ojciec Odyn. W dawnym wikińskim społeczeństwie był Bogiem najbliższym wolnym wojownikom- rolnikom broniącym swej ziemi i niezależności przed rosnącymi wpływami władzy centralnej. Jego śmiertelnymi wrogami są lodowe Thursy oraz wąż Jormugand z którym Thor stoczy śmiertelną walkę podczas Ragnaroku. Mąż Bogini Sif i jeden z najważniejszych Bogów w Asatru.

Imiona i przydomki

Donar, Thunar, Thunor, u Lapończyków Horagalles. Wszystkie typy imienia mają związek ze słowami grom/grzmot.

Thor

Atrybuty

  • Bojowy młot Mjolnirasatru powszechnie nazywany „Młotem Thora”. Został on wykonany przez Ciemne Alfy zamieszkujące podziemną krainę Svartalfheim przez wielu ludzi uważane za pierwowzór krasnoludów obecnych w literaturze Fantazy. Jest to broń przed którą żaden przeciwnik nie jest w stanie się uchronić, w magiczny sposób zawsze powracająca do właściciela niczym bumerang (przed jej wykonaniem Thor używał kamiennego młota). Już nasi przodkowie utożsamiali Mjolnir z uderzeniem błyskawicy, jest on też najbardziej rozpoznawalnym symbolem Asatru.
  • Wóz zaprzężony w dwa kozły - Tanngniosta i Tanngrisniego - odradzające się zawsze po tym jak zostaną zabite i spożyte na wieczerze. Kozły stanowią symbol płodności oraz wojny, sam wóz Thora podczas podniebnych podróży roztacza dookoła błyskawice.
  • Pas siły Megingiard
  • Żelazne Rękawice Mocy
  • Czarodziejski kij lub laska Grydariwol mogący powstrzymać każdy napierający ciężar.

Święta ku czci Thora

Patrz kalendarz runiczny

 

Czytaj też:

Thor - zapomniany bóg płodności i wiosny

Modlitwa farmerów do Freya i Thora