Kwiecień 2009

Bogowie Ggrecji

Total votes: 4209

Schiller

BOGOWIE GRECJI

Fryderyk Schiller

Władając światem, cali w piękna blasku,
Wiedliście ludy żyjące bez waśni,
Szczęsne, za sobą na radości pasku,
Cudne istoty, wyłonione z baśni.
Wasz czar miał w sobie promienności więcej,
Jak gdyby wiewem owiany iluzji!
Wonczas wieńczono twe świątynie wieńcem,
O Wenus z Amatuzji!

Mity i Bogowie

Total votes: 4323

Ewa Wipszycka

Fragment rozdziału Kłopoty z religią Greków z ksiązki O starożytności polemicznie Ewy Wipszyckiej, ss.30-37

Wykład religii greckiej w podręcznikach i kompendiach dostępnych polskiemu czytelnikowi jest podporządkowany dwóm tezom: po pierwsze, bogowie greccy byli niesłychanie ludzcy, zachowywali się i odczuwali jak śmiertelnicy; po drugie, bogowie greccy byli upersonifikowanymi siłami przyrody, gdyż człowiek zanim stworzył naukę, deifikując naturę nadawał jej sens. Obie tezy są niesłuszne, choć nie pozbawione podstaw. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Instytucje eklezjastyczne

Total votes: 3887

Herbert Spencer

Karanie potomków Adama przez setki pokoleń straszliwymi karami za małe wykroczenie, którego oni nie popełnili; potępienie wszystkich ludzi, którzy nie skorzystali z domniemanego sposobu otrzymania przebaczenia, o którym większość ludzi nigdy nie słyszała, a zgodnie z którym pojednanie dokonuje się poprzez ofiarę z doskonale niewinnego syna [konieczną] by zaspokoić przypuszczalną potrzebę przebłagalnej ofiary; są to sposoby działania, które przypisane ludzkiemu władcy, mogłyby wywołać odrazę, a przypisanie jej Ostatecznej Przyczynie rzeczy, nawet teraz odczuwane jako nastręczające mnóstwa tr

Mędrzec z Efezu

Total votes: 4450

Rutilius i Zaratustra

Heraklit jest niewątpliwie jednym z najgłębszych mędrców starożytności. Niestety, pełna rekonstrukcja jego myśli jest dziś niemożliwa, gdyż ocalały jedynie fragmenty. Nawet to jednak co zostało inspiruje do dzisiaj. Chciałbym rozważyć tutaj niektóre jego koncepcje.

Poznanie

Co charakterystyczne dla tego mędrca, to jego arystokratyzm. Nie łudził się, że znajdzie zrozumienie wśród szerokich mas.