luty 2010

Przemówienie Gamlinginna z 12 althingu Przymierza Asatru 1992

Total votes: 2629

Gamlinginn

Chciałbym podziękować naszym gospodarzom, Valgardowi Murray i pozostałym członkom Przymierza z Arizony, a także wszystkim uczestnikom Althingu za gorące przywitanie i możliwość przemawiania. Przybyłem tutaj, by reprezentować wyłącznie siebie. Nie należę do żadnej organizacji. Niektórzy ludzie mówią na mnie Gamlinginn co oznacza po prostu starzec - imię, które nadali mi Islandczycy. Nie mam pozycji, tytułu, ani nie pragnę niczego takiego. Jestem starym człowiekiem z artretyzmem i tylko jedną ideą, którą uważam za naprawdę ważną.

Promienisty Bóg

Total votes: 3818

Oribasios

Apollona powiła Zeusowi tytanida Leto na wyspie Delos, bowiem inne miejsca, do których zawędrowała bały się przyjąć poród tak potężnego Boga, który – jak głosiły wieści – ma był Bogiem niemiłosiernym i panem nad śmiertelnymi i Nieśmiertlenymi. Poród trwał dziewięć dni i nocy. Z pomocą przybyły wszystkie Boginie (a niektóre mity mówią też o bliźniaczej siostrze Artemidzie), ale dopiero Ejlejtyja, Bogini porodu, której obiecano kosztowny naszyjnik zakończyła matczyne męki.

Frey

Total votes: 2898

Viking

Jeden z trzech najważniejszych nordyckich bogów blisko związany z dawnymi jak i współczesnymi rolnikami z racji opieki jaką sprawuje nad ziemią uprawną i zbiorami. Patron pokoju, radości i wszelkiego dobrobytu przyczyniający się do pokonywania zimy poprzez małżeństwo z olbrzymką Gerdą (a więc w przeciwieństwie do Thora mamy tu do czynienia z pokojowym działaniem a nawet miłością).

Frey jest władcą Alfów utożsamianych z duchami natury. Pochodzi z rodu Vanów jednakże na po zawarciu pokoju z z Asami jego los na stałe został z nimi złączony.

Tytani

Total votes: 3898

Oribasios

Tytani byli potomstwem Uranosa i Gai (wcześniej spłodzili oni Sturamiennych i Kyklopów ale ci zostali wygnani przez ojca do Tartaru). Tytanów było sześciu i mieli sześć sióstr

Orficki hymn do Tytanow


Tytani

Krios

 

Hyperion

 

Japet

 

Okeanos

 

Khoios

Tytan oddzielający niebo od ziemi na Północy, syn Uranosa i Gai, zwano go poszukującym czy badaczem z racji swego dociekliwego czy nawet wścibskiego umysłu. Ojciec Leto.

Leto

Total votes: 3971

Oribasios

Leto była tytanidą (a zatem rówieśniczką Zeusa i jego rodzeństwa). Jej rodzicami byli Khoios i Foibe. Urodziła się na wyspie Kos, albo w krainie Hiperborejczyków (co tłumaczy późniejsze z nimi związki Apollona).

Bogini macierzyństwa - wydała na świat bliźnięta Artemidę i Apollona i z nimi była przede wszystkim związane. W Azji czczoną ją także jako Boginię urodzaju, oliwki i palmy.

Fylgia

Total votes: 2968

Viking

Kolejnym duchem którego funkcje stosunkowo łatwo określić jest Fylgia. Jest to duch opiekuńczy konkretnej osoby zazwyczaj pojawiający się pod postacią młodej kobiety lub zwierzęcia (które może uosabiać cechy osoby którą Fylgia ma się opiekować – wiele osób uważa również że sam duszek a nie tylko jego zwierzęca postać uosabia te cechy) w chwili wielkiej potrzeby lub kłopotów. Choć wieże że każdy ma ,,swoją” Fylgię to tylko nieliczne osoby potrafią przywołać ją samemu i korzystać z jej pomocy według własnej woli np. przy praktykowaniu sztuki Seidhr lub magii.

Disir

Total votes: 2787

Viking

Disir są jednymi z najważniejszych duchów występujących w wierzeniach naszych przodków, oraz we współczesnym Asatru. Ich rola jest łatwo rozpoznawalna i czytelna (w przeciwieństwie do niektórych duszków miejsca), dzięki tradycji, która mówi nam, iż są one blisko związane z rodziną/klanem/rodem pełniąc rolę opiekunów, strażników a czasem i przewodników społeczności.