Czerwiec 2010

Zemsta Perkuna

Total votes: 3889

Lech Brywczyński

Dramat w jednym akcie

MOTTO:
Była wśród tego zbłąkanego pogaństwa miejscowość wielkiego znaczenia. Miasto to zwało się Romowe i wzięło nazwę od Rzymu, ponieważ tam mieszkał najważniejszy kapłan pruski; nazywał się on Kriwe
Piotr Dusburg, kronikarz krzyżacki

OSOBY:

Śmierć Decjusza

Total votes: 4722

Lech Brywczyński

Akcja toczy się w 295 r. p.n.e., na polu bitwy pod Sentinum. To wydarzenie nie jest dziś upamiętnione żadnym pomnikiem ani obeliskiem, a okoliczni mieszkańcy zgoła nie mają o nim pojęcia.

 

MOTTO: Któż nie wie, że pożyteczniej i lepiej jest zażywać pokoju, niż znosić udręki wojny? A jednak więcej bohaterów wydają wojny, niż pokój.
Tacyt

OSOBY:

Chór Westalek
Publiusz Decjusz Mus, konsul rzymski
Trybun
Skryba
Samnita
Legionista I
Legionista II
Jowisz, władca bogów

Polakatolik

Total votes: 4376

Lech Brywczyński

Dramat w jednym akcie

MOTTO:
Każdego dnia stawał się starszy i uczył się czegoś nowego. Solon

OSOBY:

Janko Walski
Poganin
Poeta
Dziennikarz
Miss Erekcji

SCENA PIERWSZA I OSTATNIA

Artemida na łowach

Total votes: 4712

Lech Brywczyński

Dramat w jednym akcie

MOTTO:
Lecz ja umierać nie chcę, przyjaciele! Chcę żyć, by myśleć! Żyć, by cierpieć wiele!
Aleksander Puszkin

OSOBY:

Artemida
Nimfa I
Nimfa II
Nimfa III
Nimfa IV
Filena
Bellerofont
Alfejos


SCENA PIERWSZA

 

 

Urokliwa, leśna polana. Słychać odgłosy lasu: delikatny szum wiatru, świergot ptaków, brzęczenie owadów itp.

Demeter, Bogini Matka

Total votes: 4467

Oribasios

Demeter, Matka-Ziemia (jak tłumaczy się jej imię Da-Meter), Bogini urodzaju, Bogini Matka. Te aspekty stanowią niejako poziomy jej działalności, ale wyrażają jedną i tą samą naturę: dawanie życia. Obdarzała obfitymi plonami, owocami ale także hodowlanymi zwierzętami. Nic więc dziwnego, że najważniejszy mit o tej Bogini stawia ją naprzeciw Hadesa, z którym spiera się o córkę Persefonę. Mit ten wyraża podstawowe prawo życia, ogłasza jego przemijalność. Prawdę tę uświadamia Helios, „który wszystko widzi“. To, czym obdarza Demeter odchodzi ostatecznie w objęcia Hadesa.

Oczyszczenia

Total votes: 4277

Rutilius

Ważną kategoria określająca religijność grecką to czystość rytualna. Jest ona istotnym elementem wszelkich czynności kultowych. Jej przeciwieństwem była miasma, a osiągało się ją przez katharsis.

Kiedy:

Kiedykolwiek stajemy przed Bogami, czy w modlitwie, czy z ofiarami, winniśmy być rytualnie czyści.

Oczyszczenie było przez Greków zalecane w następujących okolicznościach (w kolejności wzrastającej powagi):

Posejdon - żywiołowe podstawy bytu

Total votes: 4084

Oribasios

Posejdon był starszym bratem Zeusa, a mimo to, uznał władze młodszego brata. W końcu to dzięki jego przemyślności został uwolniony z wnętrza Kronosa. U boku Zeusa walczył z Tytanami [i olbrzymami]. Po zwycięstwie, gdy bracia losowali podział sfer kosmosu Posejdonowi przypadło w udziale morze oraz zwierzchność nad wszelkimi wodami słodkimi.

Żywioł ten dobrze oddaje naturę Posejdona – potrafi on bowiem być dziki i groźny, ale także łagodny i opiekuńczy. Podobnie wzburzone morze budzi grozę, ale jest jednocześnie mieszkaniem dla nieprzeliczonej mnogości stworzeń.

Artemida - dziewicza Łowczyni

Total votes: 4385

Oribasios

Artemida, dziewicza, jak Atena, piękna jak jej brat Apollo. Ale nie upodobała sobie jak oni królestwa ducha, zagłębiła się w dzikie knieje i górskie lasy dzierżąc srebrny łuk i strzały. Od początku wiedziała czego chce, czym zadziwiła ojca – Zeusa – od którego też wszystko, czego sobie życzyła otrzymała. Po łuk musiała wprawdzie zejść do kuźni Hefajstosa, między pracujących tam cyklopów. W przeciwieństwie do swych towarzyszek nie ulękła się

Ares - srogi bojownik

Total votes: 4437

Oribasios

Ares, syn Zeusa i Hery, srogi i bezwzględny Bóg wojny. Choć może trafniej byłoby określić go jako Boga wojowania i walki, bo wojna nie jest dla niego środkiem do osiągania celów politycznych, a jedynie okazją by zażyć tego, co najbardziej uwielbia: radości walki, bojowego szału, bitewnej ekstazy.