Kwiecień 2010

Pra-Bogowie

Total votes: 4844

Rutilius

Hezjod, Theogonia

najpierwej powstał Chaos, a zasię po nim
Ziemia o piersi szerokiej, wszystkim bezpieczna siedziba
nieśmiertelnym, co dzierżą wierzchołki śnieżnego Olimpu
i mglistego Tartaru w głębi ziemi o drogach szerokich,
potem Eros, co jest najpiękniejszy wśród nieśmiertelnych,
członki rozluźnia i wszystkim bogom jednako i ludziom,
serca w piersi ujarzmia oraz ich wolę rozsądną.
A z Chaosu Erebos oraz Noc czarna powstały,
z Nocy z kolei Eter jako też Dzień się zrodziły,

Njórd

Total votes: 2757

Viking

Bóg z rodu Wanów, mąż Skadi która urodziła mu parę bliźniąt Freya i Freyę. Bóg morza, wód przybrzeżnych - przyjazny ludziom. Jako Wan zna on przyszłość. Przez jakiś czas (po wojnie Asów z Wanami) przebywał w Asgardzie jako zakładnik po czym przeniósł się do nadmorskiego pałacu Noatun.Tuż przed Ragnarokiem powróci do Wanaheimu.

Heimdall

Total votes: 2731

Viking

Bóg jasności i prawości, strażnik mostu Bifrost prowadzącego do Asgardu posiadający doskonały wzrok i słuch, zdolność zmieniania postaci oraz wiedzę o przeszłości i przyszłości. Znany z niezwykłego kunsztu wojennego oraz bogactwa. Wędrując po świecie symbolicznie podzielił ludzką rasę na trzy klasy społeczne - niewolników(lub też chłopów nie posiadających własnej ziemi), boendów czyli wolnych rolników oraz jarlów. Podzielił się też z ludźmi wiedzą o runach - od tego czasu człowiek posługujący się nimi był nazywany Rigiem (pod imieniem Rig Heimdall podróżował po ziemi).

Mani

Total votes: 2915

Viking

Opiekun księżyca jako dziecko porwany do Asgardu wraz ze swoją siostrą - Sunną. Jego zadaniem jest także regulowanie biegu gwiazd co pozwala na określenie stałego czasu. Ścigany po niebie przez wilka Hatiego (zostanie schwytany w czasie Ragnaroku). W języku staro islandzkim słowo "mani" znaczyło tyle co "księżyc".

Mani

Sunna

Total votes: 2712

Viking

Bogini słońca przemierzająca niebo w swym złotym rydwanie - przez cały czas ścigana przez wilka Skölla chcącego ją pożreć. Stanie się to jednak dopiero tuż przed Ragnarokiem. Siostra Maniego i Sinhtgunty, żona człowieka Glena. Bogini ta nie pochodzi z rodu Asów (w młodości została do Asgardu przez Lokiego).

Imiona

Sol, Alfrodull

Ostara

Total votes: 2623

Viking

Bogini wiosny i światła utożsamiana ze wschodem słońca- nie tym codziennym lecz wiosennym niosącym rozkwit życia. Utożsamiana też z płodnością. Poświęcono jej czwarty miesiąc roku.

Imiona

Ostern, Eostra

Loki

Total votes: 2734

Viking

Loki - Olbrzym Ognia przyjęty do grona Asów jako bóg tego żywiołu nazywany też Bogiem Oszustów lub Bogiem Oszustem. Potrafi zmieniać postać i płeć. Znany ze swego niezwykłego sprytu i zamiłowania do płatania figli. Ojciec Hel oraz takich potworów jak wilk Fenrir. Brat krwi Odyna. Sprawił podstępem że Hód zabił Baldra po czym uniemożliwił mu powrót do świata żywych za co między innymi został przywiązany do skały jelitami wyprutymi z brzucha własnego syna.